Funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w piątek w Warszawie cztery osoby, w tym trzy na gorącym uczynku łapownictwa. Jeden z zatrzymanych jest kierownikiem dużego polskiego banku a pozostali trzej to przedsiębiorcy.

Jak wynika z ustaleń śledczych, w zamian za korzyści majątkowe przedsiębiorcy otrzymywali od banku zlecenia w zakresie wsparcia procesu dobrowolnej sprzedaży nieruchomości dłużników banku. Było to możliwe z uwagi, iż zatrzymany pracownik banku PKO BP to Kierownik Zespołu Restrukturyzacji i Windykacji Biura Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi a przedsiębiorcy zajmują się obrotem nieruchomości i realizują usługi na rzecz banku.

Może Cię zainteresować:

CBA zatrzymuje w związku ze stworzeniem piramidy finansowej

CBA zatrzymuje w związku ze stworzeniem piramidy finansowej

Funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w piątek w Warszawie cztery osoby, w tym trzy na gorącym uczynku łapownictwa. Jeden z zatrzymanych jest kierownikiem dużego polskiego banku a pozostali trzej to przedsiębiorcy. Czytaj dalej

Procedura ta polega na zbywaniu nieruchomości będących zabezpieczaniem kredytów dłużników nieregulujących swoich zobowiązań lub zagrożonych tego typu sankcją. W zamian za dobrowolne zbycie nieruchomości dłużnik może uzyskać umorzenie części zadłużenia. Ustalono również, że cześć zleceń rozliczano na podstawie fikcyjnych faktur. W efekcie działania te spowodowały nienależne zapłaty za usługi, w efekcie czego narażono bank na straty.

Jak na razie dotychczas ustalona kwota korzyści majątkowej wynosi co najmniej 50 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że funkcjonariusze CBA przeszukali miejsca pracy i zamieszkania zatrzymanych osób oraz zabezpieczyli dokumentację i sprzęt komputerowy, może się okazać, że ta kwota wzrośnie. Zgromadzone materiały zostały przekazane Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Źródło: CBA, RMF FM.