Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne dwie osoby podejrzewane o udział w międzynarodowej grupie przestępczej trudniącej się wyłudzeniami VAT. To już w sumie 19 zatrzymanych w tej rozwojowej sprawie. Łączna suma środków, które starano się wyłudzić sięga niemal 1 mld złotych.

13 marca Agenci białostockiej delegatury CBA dokonali zatrzymania dwóch osób na terenie Mazowsza. Zatrzymani są prezesami czeskiej i polskiej spółki działających w trybach międzynarodowej grupy przestępczej dopuszczającej się przestępstw karny i skarbowych. Po zakończeniu przeszukań zatrzymanych przewieziono do prokuratury gdzie mają usłyszeć zarzuty. Śledztwo CBA prowadzone jest wspólnie Prokuraturą Regionalną w Warszawie.

Może Cię zainteresować:

KAS zablokowała konta oszustów VAT-owskich

KAS zablokowała konta oszustów VAT-owskich

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne dwie osoby podejrzewane o udział w międzynarodowej grupie przestępczej trudniącej się wyłudzeniami VAT. To już w sumie 19 zatrzymanych w tej rozwojowej sprawie. Łączna suma środków, które starano się wyłudzić sięga niemal 1 mld złotych. Czytaj dalej

Z ustaleń śledczych wynika, że rozbita grupa usiłowała wyłudzić z budżetu państwa blisko 1 miliard zł nienależnego zwrotu podatku VAT. Obydwie zatrzymane osoby były elementami tzw. schematu karuzelowego, który polega na pozorowaniu zdarzeń gospodarczych i obrotu towarowego pomiędzy Polską, Niemcami, Czechami i Słowacją. Sprawcy wystawiali fikcyjne faktury kupna-sprzedaży produktów spożywczych m.in. kawy, słodyczy, baterii, maszynek do golenia i kosmetyków, które miały służyć jako uwiarygodnienie działania grupy przed organami skarbowymi.

W związku z tym, że prowadzone śledztwo ma wiele wątków i jest rozwojowe, być może dojdzie do kolejnych zatrzymań czy przeszukań. Centralne Biuro Antykorupcyjne współpracuje w całej sprawie z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym. Pierwsze zatrzymania związane ze śledztwem miały miejsce 2017 roku, kiedy to ujęto trzy osoby z kierownictwa grupy. Z kolei w lutym 2018 roku miało miejsce zatrzymanie jednego z tzw. „inwestorów”, który wyłożyli środki finansowe na rozpoczęcie działalności grupy, aby następnie czerpać z tego tytułu korzyści finansowe.

Zdaniem prowadzących śledztwo całość przestępczego procederu trwała od kilku lat i obejmowała kilka krajów Unii Europejskiej.

Źródło: CBA