W środę 20 marca agenci katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymania dwóch mężczyzn powiązanych z tzw. grupą przebierańców podszywających się pod funkcjonariuszy służb specjalnych – ABW, CBA i SKW. Zatrzymani zostaną doprowadzeni do siedziby Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszą zarzuty.

Podejrzani to warszawski przedsiębiorca i były radca prawny z Torunia. Jak wynika z ustaleń śledczych, mieli oni roztaczać „ochronny parasol” nad dwiema firmami w zamian za łapówki. Dodatkowo powoływali się na wpływy w służbach specjalnych, wymiarze sprawiedliwości i organach skarbowych. Ponadto postawiony zostanie im również zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Działania CBA związane są ze styczniowym zatrzymaniem ośmiu osób podszywających się pod funkcjonariuszy służb specjalnych, podejrzanych o płatną protekcję oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wcześniej, w kwietniu 2018 roku doszło do zatrzymania czterech osób, w tym byłego Ministra Sprawiedliwości Andrzeja K., któremu prokuratura zarzuciła przestępstwo płatnej protekcji. Wraz z nim zatrzymani zostali jego współpracownik z kancelarii Piotra K., gdański biznesmen Marek S. i były funkcjonariusz Wojskowych Służb Informacyjnych Jerzy K.

Sprawa jest rozwojowa i w nadchodzącym czasie może dojść do kolejnych zatrzymań.