Centralne Biuro Antykorupcyjne, działając na polecenie łódzkiej Prokuratury Regionalnej, zatrzymało 10 osób podejrzewanych o stworzenie piramidy finansowej – podaje Polska Agencja Prasowa. Jak wskazują ustalenia śledczych, w wyniku działań grupy nawet 2 tys. osób mogło stracić w sumie 600 mln złotych.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA poinformował, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze z delegatury CBA w Poznaniu. Jak wynika z prowadzonego śledztwa, grupa przestępcza miała działać na terenie całej Polski w latach 2012-2017. Niektórzy z zatrzymanych zarządzali czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych a szkody wobec nich z tytuły działań grupy szacuje się na co najmniej 90 mln złotych.

Może Cię zainteresować:

Grupa wyłudzająca miliony z UE na celowniku śledczych z CBŚP

Grupa wyłudzająca miliony z UE na celowniku śledczych z CBŚP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 10 osób podejrzewanych o stworzenie piramidy finansowej – podaje Polska Agencja Prasowa. Jak wskazują ustalenia śledczych, w wyniku działań grupy nawet 2 tys. osób mogło stracić w sumie 600 mln złotych. Czytaj dalej

Prowadzący śledztwo ustalili, że członkowie grupy wyłudzali pieniądze od kolejnych osób mamiąc ich dalszymi, wysokooprocentowanymi inwestycjami z gwarancją zwrotu środków. Próg wejścia w daną inwestycję wynosić miał 40 tys. euro. Celem tych działań było wyłudzenie od inwestorów poważnych środków pieniężnych, po czym wycofanie się z rynku finansowego po ogłoszeniu upadłości. Jak wskazują śledczy, tego rodzaju działania są klasycznym przykładem funkcjonowania piramidy finansowej.

– Jak się okazało ewentualne wypłaty dla osób rezygnujących z inwestycji nie pochodziły z wypracowanego zysku, lecz z wpłat kolejnych naciągniętych osób – powiedział Brodowski wskazując na schemat działania piramidy.

To już kolejne działania służb państwa w zakresie rozbijania grup przestępczych w ostatnich dniach, które jako modus operandi przyjmują wyłudzenia i oszustwa na szeroką skalę. Ostatnio na SecurityPortal.pl informowaliśmy m.in. o zatrzymaniu grupy zajmującej się wyłudzeniami pieniędzy z funduszy unijnych, a także zatrzymaniu pięciu osób zajmujących się wyłudzeniami podatku VAT.

Źródło: PAP