Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa finansowo-skarbowe i tzw. „pranie brudnych pieniędzy”. Śledczy szacują, że w wyniku działań przestępców straty Skarbu Państwa mogą wynosić nie mniej niż 98 mln złotych.

Z informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową wynika, że zatrzymani są członkami grupy zajmującej się nielegalnym obrotem olejem napędowym. Prezes i przedstawiciel spółki działali w firmach, które były „słupami” w przestępczym procederze. Jak z kolei wynika ze słów rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna, zatrzymania miały miejsce 20 marca i dokonali ich funkcjonariusze z wrocławskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Poznaniu.

Może Cię zainteresować:

Kolejne zatrzymania ABW w sprawie o „pranie brudnych pieniędzy”

Kolejne zatrzymania ABW w sprawie o „pranie brudnych pieniędzy”

Funkcjonariusze ABW zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa finansowo-skarbowe i tzw. „pranie brudnych pieniędzy”. Śledczy szacują, że w wyniku działań przestępców straty Skarbu Państwa mogą wynosić nie mniej niż 98 mln złotych. Czytaj dalej

Spółki związane z zatrzymanymi mężczyznami wykorzystywano do udziału w łańcuchu przestępstw związanych z obrotem olejem opałowym wewnątrz Unii Europejskiej. W ocenie śledczych przez konta bankowe tych spółek przetransferowano co najmniej 172 mln złotych oraz ponad 16 mln euro będących pieniędzmi pochodzącymi z przestępstw.

Śledztwo ABW nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu. Obie zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

– Sprawa będzie się rozwijać i przewidziane są zatrzymania kolejnych osób – dodał Żaryn.

Źródło: PAP, TVP Info