CBŚP / Security Portal

Ponad 100 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i Straży Granicznej wzięło udział akcji wymierzonej w zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się legalizacją pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Efekt: rozbicie grupy i 16 osób zatrzymanych.

Śledztwo w tej sprawie funkcjonariusze z olsztyńskiego zarządu CBŚP prowadzili od stycznia ubiegłego roku. W rozpracowywania grupy przestępczej udział brała także Straż Graniczna z placówki w Bydgoszczy.

Z informacji zdobytych przez funkcjonariuszy służb wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie całej Polski i zajmowała się legalizacją pobytu w Polsce obywateli m.in. Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu oraz Indii. Według śledczych, grupa mogła wbrew prawu „wprowadzić” do Polski blisko 500 cudzoziemców.

Może Cię zainteresować:

Akcja służb: zlikwidowano nielegalne magazyny tytoniu i drukarnię opakowań [WIDEO]

Akcja służb: zlikwidowano nielegalne magazyny tytoniu i drukarnię opakowań [WIDEO]

Śledztwo w tej sprawie funkcjonariusze z olsztyńskiego zarządu CBŚP prowadzili od stycznia ubiegłego roku. W rozpracowywania grupy przestępczej udział brała także Straż Graniczna z placówki w Bydgoszczy. Czytaj dalej

Mechanizm funkcjonowania grupy polegał na organizowaniu cudzoziemcom dokumentów, dzięki który mogli oni ubiegać się o udzielenie im przez wojewodę zezwolenia na czasowy pobyt w Polsce oraz na pracę. „Członkowie grupy reprezentowali także cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych”, podała Policja.

5 marca br. Policja poinformowała, że funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Straży Granicznej przeprowadzili akcję wymierzoną w osoby wchodzące w skład grupy. W sumie zatrzymano 13 Polaków oraz trzech Ukraińców, którym postawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium RP czy fałszowania dokumentów. „Z wstępnych wyliczeń wynika, że członkowie grupy za pomoc prawie 500 cudzoziemcom mogli zarobić blisko 920 tys. euro”, ujawniły służby.

Policja podała też, że w wyniku przeszukań w miejscach zamieszkania podejrzanych, funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty, komputery, elektroniczne nośniki pamięci oraz prawie ćwierć miliona złotych w różnej walucie.

Sprawę nadzoruje Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Na podstawie materiału dowodowego i na wniosek prokuratora pięciu podejrzanych zostało aresztowanych na okres trzech miesięcy. Grozi im do pięciu lat za kratami. Policja zaznaczyła w komunikacie, że sprawa jest rozwojowa i w grę mogą wchodzić zatrzymania kolejnych osób.

Podpis: łp. Foto, wideo: Policja/CBŚP