ABW 3 / Security Portal

W środę 6 marca rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne trzy osoby z polsko-wietnamskiej grupy zajmującej się „praniem brudnych pieniędzy”. Straty polskiego systemu bankowego wynikające z działalności przestępców sięgają ponad 5 mld zł.

Do samych zatrzymań doszło 26 lutego na Mazowszu. Wśród zatrzymanych jest dyrektor oddziału dużego banku, prezes zarządu i zarazem udziałowiec kilku spółek, których rachunki były wykorzystywane do transferów pieniężnych. W gronie zatrzymanych jest również obywatelka Wietnamu, będąca prezesem jednej ze spółek. Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie

Sprawa nie jest jednak nowa, gdyż wcześniej w jej toku zarzuty otrzymało 16 osób – obywateli polskich i wietnamskich. W tym gronie są m.in. pracownicy oddziałów dwóch banków działających na terenie Polski.

Może Cię zainteresować:

Specsłużba zatrzymała pięć osób. Chodzi o wielomilionowe oszustwa

Specsłużba zatrzymała pięć osób. Chodzi o wielomilionowe oszustwa

W środę 6 marca rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne trzy osoby z polsko-wietnamskiej grupy zajmującej się „praniem brudnych pieniędzy”. Czytaj dalej

Jak podano w komunikacie, szajka kupiła udziały w kilkudziesięciu spółkach prawa handlowego, które wykorzystano do „prania pieniędzy” na ogromną skalę. – Podejrzani, posługując się sfałszowanymi fakturami VAT oraz innymi dokumentami, dokonywali w bankach wielomilionowych wpłat gotówkowych na rachunki kontrolowanych przez siebie podmiotów. W dalszej kolejności środki te były transferowane do ponad 60 miejsc na terenie całego świata, głównie do Chin, Wietnamu, Hong Kongu i USA – wynika z komunikatu prasowego służb specjalnych.

Wobec dwóch zatrzymanych Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu, natomiast wobec obywatelki Wietnamu zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł, zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny połączony z zakazem kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie.

Całość postępowania dotyczy m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie działającej w latach 2015-2018, mającej na celu popełnianie szeregu przestępstw m.in. „prania brudnych pieniędzy”, podrabiania dokumentów, poświadczania nieprawdy w fakturach VAT, uchylania się od obowiązku podatkowego.