7 marca bieżącego roku pojawiła się wiadomość o dymisji komendanta Straży Marszałkowskiej pułkownika Piotra Rękosiewicza. Oficjalne przyczyny tej decyzji nie są znane.

Obowiązki płk Rękosiewicza przejął jego dotychczasowy zastępca, major Wojciech Leśnik. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu (CIS) Andrzej Grzegrzółka nie odnosi się do pogłosek o rzekomym „politycznym” tle sprawy. Jak podaje tvn24.pl miało bowiem chodzić o nie usuniecie przez Staż Marszałkowską na czas z terenu Parlamentu RP tablicy z napisem „Układ Kaczyńskiego”. Kancelaria Sejmu nie odnosi się jednak do tego.

Kancelaria Sejmu dziękuję za służbę płk. Rękosiewiczowi, który przez prawie dwa lata pracował w Parlamencie. To był na pewno intensywny czas pełen wyzwań i wielu ważnych decyzji. To również okres gdy Straż Marszałkowska przechodziła reorganizację i transformację w nową służbę, zgodnie z przyjętą ustawą” – powiedział jej dyrektor Andrzej Grzegrzółka.

Płk Rękosiewicz, wcześniej wieloletni funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, był komendantem Straży Marszałkowiej od 2017 roku.

ms, fot. Rafał Zambrzycki / Kancelaria Sejmu, Grzegorz Gołębiowski