BND / Security Portal

Chińska firma Huawei Technologies nie jest godnym zaufania partnerem do realizacji projektu budowy sieci 5G, niemieckiej komisji parlamentarnej przekazał przedstawiciel Federalnej Służby Wywiadowczej (BND – Bundesnachrichtendienst), cytowany przez serwis Bloomberg oraz inne media.

Przedstawiciel niemieckiego wywiadu powiedział politykom, że powodem braku zaufania do chińskiej firmy są „związane z bezpieczeństwem incydenty”, w których w przeszłości uczestniczyła spółka Huawei.

Bloomberg napisał, że przedstawiciel niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych uczestniczący w posiedzeniu komisji parlamentarnej zaznaczył, że trudno byłoby kooperować ze spółką, „która współpracuje z wywiadem własnego kraju”.

Może Cię zainteresować:

Policja jeszcze poczeka na bezzałogowce. Przetarg unieważniony

Policja jeszcze poczeka na bezzałogowce. Przetarg unieważniony

Chińska firma Huawei Technologies nie jest godnym zaufania partnerem do realizacji projektu budowy sieci 5G, niemieckiej komisji parlamentarnej przekazał przedstawiciel Federalnej Służby Wywiadowczej (BND – Bundesnachrichtendienst). Czytaj dalej

Bloomberg napisał, że niemiecka służba wywiadowcza stara się przekonać rząd federalny do odsunięcia chińskiej firmy od budowy sieci 5G w Niemczech, ale serwis zaznaczył, że dowiedział się tego nieoficjalnie. W argumentacji BND ma przewijać się przede wszystkim wątek wspierania przez Huawei chińskiego wywiadu gospodarczego.

Z kolei serwis internetowy polskiego dziennika „Puls Biznesu” pisze w tym kontekście: „Wiadomo, że bezpośrednie zakazania udziału Huawei w pracach nad siecią 5G nie jest legalnie możliwe. Przedstawiciele rządu szykują podobno narzędzi, które będą zgodne z prawem, ale przyniosą pożądany efekt”.

Wypowiedzi przedstawicieli niemieckiej służby wywiadowczej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych znalazły się w oficjalnym komunikacie prasowym wydanym po posiedzeniu komisji, ale nie ujawniono w nim personaliów ani przedstawiciela BND, ani reprezentanta MSZ.

Źródło: bloomberg.com, pb.pl.