7 lutego br. Straż Graniczna poinformowała o rozpoczęciu przejmowania 280 par gogli noktowizyjnych nieujawnionego typu, które mają usprawnić jej działania na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i granicy morskiej. To kolejny w ostatnim czasie zakup ułatwiajacy wykrywanie przekraczających granice osób.

W skład zakupionych przez Straż Graniczną zestawów wchodzą również komplety akcesoriów, między innymi dodatkowe obiektywy i ładowarki. W cenie uwzględnione są też szkolenia dla opiekujących się sprzętem techników. Koszt całego zakupu wyniósł 5,3 mln PLN, a pojedynczego zestawu – 19 tys. PLN. Pieniądze na na zakup pochodzą ze środków Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli ze środków unijnych. Dostawcą jest firma Glomex MS Polska Sp. z o.o., która w lipcu 2018 roku pokonała aż siedmiu konkurentów i otrzymała zlecenie na dostarczenie 180 zestawów noktowizyjnych z opcją na kolejne 100. Ma być wykorzystywany m.in. w czasie działań mających celu ujawnianie osób nielegalnie przekraczających granicę państwową.

Gogle noktowizyjne obok kamer termowizyjnych są najskuteczniejszymi urządzeniami do obserwacji prowadzonej w warunkach ograniczonej widoczności”. – informuje Straż Graniczna w oficjalnym komunikacie. Kamery termowizyjne w liczbie 155 egzemplarzy także trafiły w ręce pograniczników w pierwszych dniach lutego. Pozyskano je w ramach tego samego postępowania za cenę 18 mln PLN. Wyposażenie to posłuży do prowadzenia skrytej obserwacji terenu, w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, w tym w nocy.

ms, fot. Straż Graniczna