Techniczne Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości

Pod koniec lutego Komenda Główna Policji rozstrzygnęła przetarg na dostawę sprzętu i oprogramowania na potrzeby budowy Technicznego Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości. To nowa komórka policyjna, której zadaniem jest walka z hakerami, oszustami internetowymi oraz innymi przestępcami działającymi za pośrednictwem sieci.

Pierwsza informacja o uruchomieniu prac nad utworzeniem Technicznego Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości podano w kwietniu 2016 roku.

– Centrum będzie służyć wiedzą i dostarczać myśl technologiczną, a także narzędzia, sprzęt i specjalistyczne systemy informatyczne do walki z cyberprzestępczością – powiedział wówczas dziennikowi „Rzeczpospolita” naczelnik Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji Marcin Golizda-Biliziński. – Zamierzamy ściągnąć do Centrum informatyków z pasja i wiedzą na takim poziomie wtajemniczenia, by był groźnymi przeciwnikami dla hakerów. W Policji jest wiele takich osób – podkreślał.

Może Cię zainteresować:

Policja kupuje granaty łzawiące

Policja kupuje granaty łzawiące

Komenda Główna Policji rozstrzygnęła przetarg na dostawę sprzętu i oprogramowania na potrzeby budowy Technicznego Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości. To nowa komórka policyjna, której zadaniem jest walka z hakerami, oszustami internetowymi oraz innymi przestępcami działającymi za pośrednictwem sieci. Czytaj dalej

„Rzeczpospolita” napisała w 2016 roku, że Techniczne Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości będzie wspierać policjantów z wydziałów ds. cyberprzestępstw z komend wojewódzkich w Polsce. Również w prokuraturach mają powstać wyspecjalizowane komórki do walki z tego rodzaju przestępstwami.

Przetarg na dostawę sprzętu oraz oprogramowania na potrzeby budowy Technicznego Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości Komenda Główna Policji rozpisała 31 grudnia 2018 roku, a jego rozstrzygnięcie nastąpiło pod koniec lutego tego roku.

Przetarg podzielono na dwie części. W ramach części pierwszej „Dostawa sprzętu i oprogramowania” Policja kupuje m.in. 27 laptopów, 32 komputery typu „All in One”, 38 duplikatorów dysków twardych, stację do łamania haseł,  „oprogramowanie do akwizycji danych z urządzeń systemowych w pojeździe”, specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające np. odzyskiwanie utraconych danych, łamanie, odzyskiwanie i odczytywanie haseł, „pobieranie haseł zapisanych w pamięci podręcznej przeglądarki”, szyfrowanie danych, analizowanie zawartości poczty elektronicznej, przechwytywanie oraz analizę plików malware, „przechwytywanie danych z urządzeń uruchomionych oraz wyłączonych”, „zbieranie danych z urządzeń mobilnych za pomocą funkcji rozszerzeń”, „odzyskiwanie skasowanych e-maili”.

W ramach tego zadania Policja kupuj też urządzenie z oprogramowaniem, które umożliwia zdalne analizowanie danych znajdujących się na urządzeniach podłączonych do sieci Internet, dostęp do zasobów sprzętowych, wykrywania loginów, haseł, stron internetowych, kart kredytowych, maili, domen, adresów IP, adresów mailowych, rozszyfrowywania haseł, odzyskiwania przeglądanych zdjęć i dokumentów oraz używanych słów kluczowych. Poza tym w ramach tej części przetargu Komenda Główna Policji kupuje 400 dysków twardych o pojemności 3TB.

Może Cię zainteresować:

Policja kupuje armatki wodne. W planach od ośmiu do dziesięciu wozów

Policja kupuje armatki wodne. W planach od ośmiu do dziesięciu wozów

Komenda Główna Policji rozstrzygnęła przetarg na dostawę sprzętu i oprogramowania na potrzeby budowy Technicznego Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości. To nowa komórka policyjna, której zadaniem jest walka z hakerami, oszustami internetowymi oraz innymi przestępcami działającymi za pośrednictwem sieci. Czytaj dalej

To wszystko za kwotę ponad 2,5 mln zł brutto Komendzie Głównej Policji dostarczy firma ForSec Sp. z o.o. z Katowic, która jako jedyna złożyła ofertę dotyczącą tej części przetargu.

Z kolei w ramach drugiej części „Zakup doposażenia sprzętowego i programowego” Policja kupuje 43 dyski zewnętrzne o pojemności m.in. 12 TB, oprogramowanie do edycji grafiki, oprogramowanie OCR, 171 kompletów oprogramowania biurowego, 2 serwery NAS, 65 urządzeń pendrive o pojemności m.in. 128 GB oraz 60 kompletów słuchawek przewodowych oraz inne elementy infrastruktury informatycznej. W tym przypadku Policja otrzymała dwie oferty złożone przez firmy Paweł Owczarek EUPOL ze Środy Wielkopolskiej na kwotę 389,2 tys. zł oraz INNOCATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. z Niekanina na kwotę prawie 345 tys. zł. Komenda Główna Policja wybrała tę drugą ofertę.

Podpis: eb