Służba Ochrony Państwa / Security Portal

1 marca br. odbyło się uroczyste ślubowanie nowych funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Do formacji, której głównym zadaniem jest ochrona najważniejszych osób w państwie, dołączyło ponad 20 nowych funkcjonariuszy.

Służba Ochrony Państwa poinformowała, że ślubowanie złożyło w sumie 21 nowych funkcjonariuszy, w tym trzy kobiety. Kolejnym krokiem w ich karierze będzie kurs podstawowy, który przejdą w ośrodku szkoleniowym SOP.

Służba Ochrony Państwa podlega Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Formacja rozpoczęła funkcjonowanie z dniem 1 lutego ubiegłego roku, zastępując Biuro Ochrony Rządu. Zmiana ta odbyła się na mocy przepisów ustawy z 8 grudnia 2017 roku o Służbie Ochrony Państwa.

Służba w zasadzie stale prowadzi nabór nowych osób. Szczególnie pożądanymi kandydatami są żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze innych służb mundurowych. Na początku stycznia media informowały, że resort spraw wewnętrznych wprowadził zmiany w zasadach aplikacji do SOP. Na ich podstawie dodatkowe punktu w procesie rekrutacyjnym otrzymają absolwenci klas mundurowych.

Może Cię zainteresować:

Specsłużba zatrzymała pięć osób. Chodzi o wielomilionowe oszustwa

Specsłużba zatrzymała pięć osób. Chodzi o wielomilionowe oszustwa

1 marca br. odbyło się uroczyste ślubowanie nowych funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Do formacji, której głównym zadaniem jest ochrona najważniejszych osób w państwie, dołączyło ponad 20 nowych funkcjonariuszy. Czytaj dalej

Z kolei w niedzielę serwis Wirtualna Polska napisał, że od początku istnienia Służby Ochrony Państwa przeniosło się do niej 127 funkcjonariuszy policji. Rozmówca portalu, oficer służb, powiedział, że policjanci zdominowali SOP. O policjantów, którzy przeszli do Służby Ochrony Państwa zapytał poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Z odpowiedzi, którą otrzymał poseł wynika, że policjanci mają ułatwioną ścieżkę wstąpienia do Służby Ochrony Państwa. Wiceszef SOP Paweł Tymiński napisał w niej, że przepisy „prawne zamieszczone w ustawie z 8 grudnia o SOP, jak również w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 13 grudnia 2018 nie przewidują testów sprawnościowych w odniesieniu do funkcjonariuszy przenoszonych do SOP. Po przeniesieniu do służby realizują oni egzaminy sprawnościowe oraz egzaminy z wyszkolenia strzeleckiego”.

Wirtualna Polska podała także, że w 2018 roku do Służby Ochrony Państwa przeniesiono również 34 funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz dwóch funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Podpis: łp, wp.pl, sop.gov.pl.